Svet-Stranek.cz
Vesmír a naše mysl
Masáže s  Patrikem pro radost

Stres.proč proboha???:Vesmír a naše mysl

Stres.proč proboha???
Současný životní styl klade značné nároky na naši výkonnost. Přílišná pracovní zaangažovanost, ale i problémy v osobních vztazích vyčerpávají přirozenou obrany schopnost a mohou vést k přetížení organismu. V této souvislosti se často hovoří o stresu. Co to však přesně je? Co je to stres? Slovo stres pochází z angličtiny a znamená zátěž.

Takovým podnětem jsou nejrůznější situace, a to jak ty nepříjemné, krizové,jako třeba nemoc, úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání nebo rodinné neshody, tak kupodivu i ty, které obvykle považujeme za příjemné, jako je svatba, narození potomka nebo cestování.


                         Co se děje při stresu?

Naše tělo je, podobně jako zvířecí, vybaveno obrannými mechanismy pro případ krizových situacích. Stresová reakce má za cíl ochranu organismu. V přírodě při ohrožení života nastupuje automatická reakce boje nebo útěku (záchrana života). V lidské společnosti již dnes zpravidla nejde o holý život, ale například o sociální postavení, osobní důstojnost a podobně. Přesto lidské tělo reaguje na stresory podobně jako zvířata v přírodě na ohrožení života. Aktivuje svaly nutné pro obrannou reakci,začne k nim dopravovat více živin větším množstvím krve. Tím pádem se odkrví vnitřní orgány i kůže.Tělo se maximálně soustředí na možný budoucí boj. Tento stav je pro organismus velmi energeticky náročný. Navíc tělo není schopno obvyklým způsobem zpracovávat živiny. Imunita není v té chvíli pro řídící orgány tak důležitá, proto dochází k jejímu poklesu. Navenek při stresu pozorujeme  zčervenání nebo zblednutí,bušení srdce, zrychlený tep, zvýšený krevní tlak, zrychlený dech, pocení, pociťujeme svíravý pocit v odkrvených orgánech, bolest v zádech apod.


Kdy je stres nebezpečný?

Po zmizení stresového podnětu se tělo postupně vrací do normálního stavu.V menší míře není stres škodlivý, někdy může i stimulovat. Tělo se sním vyrovná. Pokud stres trvá déle, případně se často opakuje, má to škodlivé důsledky pro tělo i duši. Může docházet k vzniku psychosomatických onemocnění. Psychická zátěž se projeví nemocemi,které s ní zdánlivě nesouvisí. Například člověk, který často „polyká zlost“ třeba při konfliktech s nadřízeným, začne trpět žaludečními vředy. Nedopřeje-li si někdo odpočinek, neustále se honí a zanedbává své „srdeční záležitosti“, může jeho srdce onemocnět.

Pro relativně přesné určení úrovně stresu a stanovení nebezpečné hranice vyvinuli v šedesátých letech minulého století psychologové Holmes a Rahe jednoduchý test. Konkrétním životním situacím přiřadili určitý stupeň závažnosti vyjádřený počtem bodů. Na prvním místě je smrt partnera 100 bodů, následuje rozvod s 73 body. Sňatek je hodnocen 50body, přírůstek do rodiny 39 apod. Pokud celkový součet bodů v průběhu dvou let přesáhne 300, je úroveň stresu nebezpečná. Organismus je vyčerpaný a s velkou pravděpodobností hrozí vznik psychosomatického onemocnění.


Starejme se o své tělo

 i duši!


Důsledkům stresu se lze bránit péčí o duševní a tělesné zdraví, dodržováním zásad zdravého životního stylu. V rámci psychohygieny mají velký význam relaxační techniky, například jóga, meditace,dechová cvičení či masáže. 
<ahref="http://www.toplist.cz/"><scriptlanguage="JavaScript"type="text/javascript">
<!--
document.write('<img src="http://toplist.cz/count.asp?id=1180328&logo=1&http='+escape(document.referrer)+'&t='+escape(document.title)+
'"width="88"height="31"border=0alt="TOPlist"/>');
//--></script><noscript><imgsrc="http://toplist.cz/count.asp?id=1180328&logo=1"border="0"
alt="TOPlist"width="88" height="31" /></noscript></a>